Siedem filarów zdrowia

img_003-13W piątek 26 maja w bibliotece odbyło się spotkanie z panią Zofia Kaźmierczak – biologiem, która przygotowała dla członków Coolturalnego Klubu Seniora prelekcję na temat „Jak pozbyć się wroga, którego nie widać?”.

Świat pasożytów, o których mówiła pani Zofia jest fascynujący. Z biologicznego punktu widzenia są to zwierzęta w niezwykle inteligentny sposób wykorzystujący swych żywicieli, o ogromnych możliwościach rozmnażania się i zdolności przetrwania. Niestety ze strony medycznej są po prostu groźne dla zdrowia człowieka. Niektóre mogą powodować śmierć, a wiele gatunków po prostu pogarsza stan zdrowia człowieka dając nieswoiste objawy.

Było to fascynujące i bardzo pożyteczne spotkanie. Zbliża się lato – czas świeżych warzyw i owoców. Warto pamiętać, że wiele pasożytów zakaża za pośrednictwem mikroskopijnych jajeczek. Mycie rąk, warzyw i owoców może uchronić nas przed infekcją pasożytami.