Na zakończenie stażu w bibliotece Marlena Karalus i Małgorzata Pawlik przygotowały dla uczniów zerówki z Miejskiego Przedszkola w Twardogórze autorskie zajęcia p.t. „100 lat kolei w Twardogórze”.
Zerówkowicze pod opieką wychowawczyni Ewy Cych zostali zapoznani z biblioteką i jej zbiorami. Stażystki wytłumaczyły również dzieciom różnicę między biblioteką a księgarnią.
Mijająca 1 października br .100 rocznica pierwszego przejazdu przez Twardogórę pociągu, była dobrym pomysłem na przygotowanie dla dzieci zajęć edukacyjno – poznawczych. Małgosia opowiedziała dzieciom o otwarciu 42 kilometrowego odcinka trasy kolejowej między Grabownem Wielkim a Ostrowem Wielkopolskim. Dzieci mogły obejrzeć stare fotografie przedstawiające: stację w Twardogórze, moment wjazdu pierwszego pociągu, witanego przez tłumy ciekawskich, a także władze miasta oraz dzień powszedni na dworcu.
Później stażystki czytały dzieciom „Lokomotywę” Juliana Tuwima i rozmawiały z nimi o wierszu.
Kolejnym elementem zabawy było poszukiwanie, przez dzieci podzielonych na dwie grupy (zielonych i czerwonych), kartek rozwieszonych na terenie biblioteki. Gdy już wszystkie 23 kartki zostały odnalezione i ułożone przez dzieci w kolejności według numerków umieszczonych na nich, powstało hasło zajęć „100 LAT KOLEI W TWARDOGÓRZE”.
Następnie dzieci „wsiadły’ do dwóch kartonikowych pociągów i kursowały między miejscowościami Grabowno Wielkie – Ostrów Wielkopolski w rytm melodii „Jedzie pociąg z daleka…”. Na stacji Twardogóra witał pociągi donośnym gwizdem ubrany w czapkę i z czerwonym lizakiem w ręce zawiadowca, który wskazywał pociągom właściwy tor jazdy. Dzieciom tak spodobała się zabawa, że wielokrotnie zmieniały się w rolach: zawiadowcy, maszynistów i pasażerów.
Wszyscy zmęczeni zabawą chętnie zjedli pierniki i napili się soku, a później zabrali za kolorowanie lokomotyw i wagoników. W czasie kolorowania był czas na rozmowę. Okazało się, że w epoce samochodu i samolotu, małym dzieciom nie jest obca podróż koleją, którą miło wspominają.
Miejmy nadzieję, że polskie koleje w najbliższym czasie gruntownie zmienią swój wizerunek, będą przyciągać coraz większą liczbę podróżnych i będą coraz nowocześniejsze, a kolejne rocznice istnienia linii kolejowej w Twardogórze będą okazją do świętowania na miarę pierwszego wjazdu na stację parowozu w 1910 roku.
Galeria