Wyniki konkursu Weekend w Twardogórze

16 listopada odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze uroczystość ogłoszenia wyników konkursu fotograficznego „Weekend w Twardogórze”. Uczestniczyli w niej – obok fotografów i jurorów – burmistrz Jan Dżugaj, prezes „Spamelu” Zygmunt Kuczyński, prezes HPS „Samopomoc Chłopska” Stanisław Pyrkowski, dyrektor Banku Spółdzielczego Lucjan Strzała, właściciel Agencji Ubezpieczeniowej Kazimierz Nóżka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Lidia Maria Gerus, dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabownie Wielkim Renata Szmajek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Józef Mielnik, nauczyciele i uczniowie. Cyklicznie organizowane konkursy dla fotoamatorów cieszą się wśród twardogórzan szczególnym zainteresowaniem. Na konkurs wpłynęły 73 prace, wykonane przez siedemnastu fotoamatorów. Wszystkie te zdjęcia, przedstawiające zarówno przyrodę, jak i architekturę ziemi twardogórskiej obejrzeć można na wystawie pokonkursowej.

Fotografie przyrodnicze ukazują takie osobliwości, jak Rezerwat Torfowisko koło Grabowna Wielkiego, chroniony ze względu na całokształt zjawisk w nim zachodzących, malownicze stawy, będące fragmentem kompleksu Stawów Milickich, pokryte lasami Wzgórza Twardogórskie. Owocem „bezkrwawych łowów”, wymagających ogromnej wytrwałości i cierpliwości są zdjęcia leśnej zwierzyny: saren, dzika, borsuka.

Na fotografiach nie mogło zabraknąć charakterystycznych budowli naszego miasta – Ratusza, barokowego zespołu parkowo-pałacowego, w którym mieści się szkoła, rzeźby Herkulesa, Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a także zabytków na terenie gminy – rokokowego zespołu parkowo-pałacowego w Goszczu i kościoła pod wezwaniem Św. Idziego w Chełstowie.

Na wystawie znajdują się też zdjęcia dokumentujące życie społeczne oraz ważne wydarzenia, takie jak: bieg uliczny, zawody w strzelaniu, wyścig kolarski, rajd turystyczny, jeździectwo, obrzędy religijne. Wystawiony w bibliotece plon konkursu pozwala dostrzec i docenić bogactwo przyrody oraz bezcenne pamiątki kultury naszej małej ojczyzny.

Profesjonalne jury w składzie: Olga Romanowska, Patryk Rybka, Robert Piętka wyłoniło zwycięzców, przyznając im – pozyskane od sponsorów – nagrody pieniężne. Pierwszą nagrodę otrzymał Witold Mieszała, drugą Marcin Wrześniacki, trzecią Andrzej Głowacz (wszyscy z Twardogóry). Wyróżnienia otrzymali: Stanisław Rydzyk z Chełstowa i Krzysztof Barszczyk z Grabowna Wielkiego.

W kategorii młodzieży do lat osiemnastu pierwszą nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Jana Dżugaja przyznano Alicji Okoń, uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze.

Wystawę „Weekend w Twardogórze” będzie można zwiedzać do końca stycznia 2008 roku w godzinach pracy biblioteki.

Laureaci konkursu i ich fotografie:
Dzik – Krzysztof Barszczyk (wyróżnienie)
Kościół – Luiza Marcak (wyróżnienie od Biblioteki)
Kościół św. Idziego w Chełstowie – Stanisław Rydzyk (wyróżnienie)
Prawdziwek – Przemysław Suchomski (wyróżnienie od Biblioteki)
Rezewat torfowisko… -Witold Mieszała (I nagroda)
Skwer (Ławeczka) – Marcin Wrześniacki (II nagroda)
Widok z wieży kościoła – Andrzej Głowacz (III nagroda)
Karp – Alicja Okoń (Nagroda Burmistrza)

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze składa serdeczne podziękowanie sponsorom konkursu fotograficznego „Weekend w Twardogórze”: burmistrzowi Panu Janowi Dżugajowi, prezesowi „Spamelu” Panu Zygmuntowi Kuczyńskiemu, właścicielom PPH „Kerson” Państwu Barbarze i Ryszardowi Kierkiczom, właścicielowi Fabryki Mebli Panu Andrzejowi Gawinowi, dyrektorowi Banku Spółdzielczego Panu Lucjanowi Strzale, prezesowi HPS „Samopomoc Chłopska” Panu Stanisławowi Pyrkowskiemu, właścicielowi Agencji Ubezpieczeniowej Panu Kazimierzowi Nóżce.