Uwaga!

Dni Karpia 2018

joomplu:2699

Program Rozwoju Bibliotek


 

Fundacja Orange
BIBLIOTEKA BIERZE UDZIAŁ
W PROGRAMIE
AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK


 

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce


Działaj lokalnie


Partnerstwo dla Doliny Baryczy


Czytelnia Internetowa ibuk


Cała Polska Czyta Dieciom


Fun English


Z książką na walizkach


Odwiedź cyfrową bibliotekę


Dyskusyjne Kluby Książki na Dolnym Śląsku


Biblioteka Narodowa


Bajt Twardogóra

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj173
mod_vvisit_counterWczoraj2812
mod_vvisit_counterTen tydzień14396
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień10904
mod_vvisit_counterTen miesiąc42154
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc59738
mod_vvisit_counterWszystkie dni2659039

postheadericon Teatr POZA

postheadericon POZA+

Teatr Miejski Poza+ działa w naszym mieście już prawie rok. W styczniu został on powalany z inicjatywy burmistrza Zbigniewa Potyrały i rozpoczął swoją pracę pod opiekuńczymi skrzydłami Biblioteki Publicznej im. St. Wł. Reymonta w Twardogórze.

Historia tego amatorskiego teatru sięga 2013 r. Wówczas, wśród członków Stowarzyszenia „Viva Art” działającego w ramach projektu „Działaj Lokalnie” powstał pomysł stowarzyszenia grupy teatralnej i przygotowania społeczności lokalnej. Po castingu, który odbył się w sierpniu 2013r. Rozpoczęła się praca nad scenariuszem, którego autorkami były: Urszula Konopko i Nadija Łomanowa- Barańska. Spektakl „ Na zakręcie” wyreżyserowała Urszula Konopko a dekoracjami zajęli się członkowie Stowarzyszenia „ Viva Art”. Od tej pory był on wystawiony już 7-krotnie, zawsze przy pełnej sali i pełnych uznania recenzjach.

Następne projekty, zrealizowane przez ten wielopokoleniowy zespół aktorski, to przedstawienie z okazji 65 rocznicy istnienia Biblioteki Publicznej w Twardogórze: „Biblioekspress Ekstra – na żywo” - widowisko kabaretowe oraz bajka „O Moliku, który książki ratował” (scenariusz i reżyseria obydwu – Urszula Konopko). W niedługim czasie teatr przystąpił do realizacji kolejnego projektu zainspirowanego przez stowarzyszenie „Viva Art” - do koncertu poświęconego nieżyjącemu już lokalnemu kompozytorowi Ryszardowi Gnoińskiemu. Scenariuszem i reżyseria projektu zatytułowanego „Muzyczny spacer po Twardogórze” zajęła się Urszula Konopko, a opracowaniem muzycznym Barbara Franc i Robert Orlikowski. Grupę artystyczną wzbogacili swoim występem: gitarzyści, wokaliści tancerze oraz zespół akordeonistów, który niedługo potem przybrał nazwę „Akoriada”. Inscenizacja-2 razy wystawiana (w sali widowiskowej GOSIR i w sali teatralnej w Goszczu)- stała się znacznym wydarzeniem,a bardzo pozytywne opinie publiczności skłoniły burmistrza Potyrałę, by powołał miejski teatr. Zajęcia teatralne, pod opieką artystyczną Urszuli Konopko, prowadzone są w dwóch grupach: dziecięcej i wielopokoleniowej- tej, która stworzyła podwaliny pod obecny teatr „POZA+”. Już w lutym2016 w czasie ferii zimowych zespół zaznaczył swoją obecność w gminie, odświeżając specjalnie dla dzieci spektakl „O Moliku”, który książki ratował . Później rozpoczęły się prace nad nowymi przedstawieniami. Grupa dziecięca pracowała nad spektaklem dla najmłodszych pt. „Królewna Śnieżka”, a druga grupa pracowała nad sztuką Roberta Jarosza „W beczce chowany”. Obydwie inscenizacje zostały zaprezentowane w ramach Dni Twardogóry 2016. Na bis wystawiono je w sali teatralnej w Goszczu i w świetlicy środowiskowej w Moszycach. Od czerwca aktorzy intensywnie pracowali nad przygotowaniem widowiska słowo – muzycznego dla uświetnienia uroczystości gminnych obchodów Święta Niepodległości. Premiera spektaklu pt. „A to Polska właśnie” odbyła się w sali widowiskowej GOSIR w Twardogórze 11 Listopada 2016 r. Dekoracje, kostiumy i rekwizyty do spektaklu wykonały- do projektów reżyserki- pracownice biblioteki gminnej, nad czym czuwała dyrektor Beata Pięta. Nalezy tez wspomnieć o wsparciu udzielonym przy realizacjach scenicznych Teatru „POZA +” przez dyrektora i pracowników Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze. 17 grudnia przewidziana jest wycieczka artystów na spektakl teatralny do Opola – tak burmistrz chce ich wynagrodzić za pracę i poświęcenie. Teatr „POZA+” już planuje repertuar na następny rok, gdyż chce uczestniczyć w życiu kulturalnym naszej gminy, rozwijać swoje umiejętności oraz promować lokalnych artystów.