Uwaga!

Dni Karpia 2018

joomplu:2699

Program Rozwoju Bibliotek


 

Fundacja Orange
BIBLIOTEKA BIERZE UDZIAŁ
W PROGRAMIE
AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK


 

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce


Działaj lokalnie


Partnerstwo dla Doliny Baryczy


Czytelnia Internetowa ibuk


Cała Polska Czyta Dieciom


Fun English


Z książką na walizkach


Odwiedź cyfrową bibliotekę


Dyskusyjne Kluby Książki na Dolnym Śląsku


Biblioteka Narodowa


Bajt Twardogóra

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj577
mod_vvisit_counterWczoraj2229
mod_vvisit_counterTen tydzień577
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień17382
mod_vvisit_counterTen miesiąc8845
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc45367
mod_vvisit_counterWszystkie dni2460415

postheadericon Lata 2012 - 2013

2012

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze w dorocznym rankingu bibliotek uplasowała się na 134 miejscu.

,,Z mikołajem po Europie” – koncert młodych talentów, w którym wzięli udział goście z różnych europejskich państw opowiadając o tradycjach świątecznych w ich kraju.

W styczniu odbyła się wystawa kartek świątecznych z polskich, białoruskich i kanadyjskich szkół specjalnych. Wystawa liczyła 78 kartek.

ACTA, a sprawa biblioteczna… Cios w małe biblioteki?

Rok 2012 to szkolenia komputerowe i kursy języka angielskiego dla dzieci i seniorów prowadzone przez bibliotekarki.

W lutym w bibliotece odbyło się spotkanie ,,Moja Azja” z podróżnikami Karoliną Tyszer i Wojciechem Gabrysiem.

Sukces twardogórskiej biblioteki w konkursie ,,Opowiedz…” w ramach programu ,,Działaj Lokalnie”. Na etapie lokalnym prezentacja twardogórskiej biblio teju zwyciężyła w kategorii ,,Człowiek w formie fotoreportażu” i została zgłoszona do etapu ogólnopolskiego.

Biblioteka czynna dłużej dla czytelników.

Wystawy: ,,Obrazy Adama Fajkowskiego”, „Lokalni Twórcy”, „Jak nas widzą tak nas „malują” – 20 LAT PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ”, „Za górami za lasami – baśnie polskie”,  „Oleśnica Nocą”, „Bliskie pejzaże z Goszcza”, „Wieniec Dożynkowy – Bogactwo Plonów”,  „Dobre Czasy”, „Jak razem bawiliśmy się”, „Michał Bylina –obrazy z dziejów Polski”, „Czary-mary, Hokus-pokus”, „Wieńce adwentowe”, „Zręczne ręce Zofii Kulik”, „Stroiki świąteczne”, „Kalendarz na nowy rok”.

Bibliotekę odwiedzili: poeta ks. Leonard Wilczyński (Goszcz),poeta Bolesław Grobelny, pisarz Mariusz Niemycki, dietetyczka Barbara Pawlak, pisarka Beata Ostrowicka, weterynarz Emilian Pogorzelak.

Głośne czytania: ,,Pontus idzie do szkoły”, „Dzieci z ulicy Awanturników”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Pocałunek ślimaka”, „Emil z Salandii”, „Nie płacz Koziołku”, „Tup, tup, tup – królewna Lenka uciekła z pałacu”, „Mała Ida też chce psocić”, „Mam przyjaciółkę dentystkę”,  „Gdzie są Ci, którzy odeszli na zawsze”, „Ostrożnie Puchatku”, „Mikołajkowe czytanie”, „Gwiazdka w Bullerbyn w Szwecji i w Twardogórze w Polsce”.

Rok 2012 rokiem wykładów Koła Astronomicznego i obserwacji.

W marcu odbyła się akcja „Tydzień z internetem” pod hasłem „W 80 minut dookoła świata”.

Rozstrzygnięcie świątecznego konkursu i otwarcie wystawy ,,Babka Wielkanocna”.

Bibliotekarki z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu.

Bibliotekarki z Twardogóry i Goszcza uczestniczą w szkoleniu „O finansach… w bibliotece”  w DBP we Wrocławiu.

Głośne czytanie „Emil ze Smalandii” Astrid Lindgren. Przygody małego łobuza Emila czyta Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Adamski.

W kwietniu w bibliotece odbył się XXI Gminny Konkurs Recytatorski dla przedszkolaków i klas I-IV szkół podstawowych oraz w listopadzie dla młodzieży szkolnej.

Wizyta w twardogórskiej bibliotece lidera programu Globalne Biblioteki z Fundacji Billa i Melindy Gatesów, Darrena Hoerner’a.

Dzień Europy w maju – „Poznajemy kraje Unii Europejskiej – Francja” .

Dzień bibliotekarza i dyplom z rąk Burmistrza Jana Dżugaja za zajęcie III miejsca w konkursie ,,Opowiedz…”

W maju w dziale dla dorosłych pojawiły się nowe regały.

Spotkanie z biblioterapeutką i logopedą Iwoną Podlasińską.

„Rozgrzewka przed Euro 2012” wirtualny konkurs sportowy w ramach grantu „Kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa”.

„Czytamy na Euro” w XI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom - ,,Euro 2012 w oczach dzieci

i młodzieży”, czyli konkurs plastyczny, pokaz multimedialny i wspólne zabawy.

W czerwcu, już po raz drugi w bibliotece odbył się pokaz wizażu „Bądź Piękna”.

Spotkanie z kulturą i sztuką w Goszczu, plener malarski „Bliskie pejzaże”  w ramach grantu „Kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa”.

„O finansach… w bibliotece” projekt dla osób w wieku 50+, realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dofinansowany przez Narodowy Bank Polski.

Nowy wystrój w kąciku dla najmłodszych. Rysunki Krecików na ścianie namalowała plastyczka Joanna Chomiuk.

Bibliotekarki z Twardogóry na szkoleniu „Latarnicy Polski Cyfrowej we Wrocławiu”.

We wrześniu w ramach grantu „Kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa” odbył się spacer nordic walking.

W październiku w twardogórskiej bibliotece odbyło się spotkanie „Czytajmy dzieciom od najmłodszych lat” z biblioterapeutką i logopedką Iwoną Podlasińską w ramach grantu „Kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa”.

„Razem w działaniu” – III Konferencja Regionalna Rozwoju Bibliotek we Wrocławiu.

Według rankingu dziennika „Rzeczpospolita” twardogórska biblioteka awansowała ze 134. pozycji na 41 w skali całego kraju.

W listopadzie w bibliotece odbył się XXI Gminny Konkurs Poezji Śpiewanej dla młodzieży szkolnej.

W 2012 roku w bibliotece odbył się cykl warsztatów dla gimnazjalistów „Stop cyberprzemocy” i „W sieci” na podstawie scenariuszy Fundacji Orange dla Bibliotek.

Szkolenie w siedzibie Fundacji Nowe Media w Warszawie, w którym uczestniczyła jedna z twardogórskich bibliotekarek.

Nowe sprzęty w bibliotece – telewizor i Xbox oraz podarowane przez jednego z czytelników urządzenie do laminowania.

 

2013

Rok 2013 jest rokiem wykładów Koła Astronomicznego, kursów komputerowych dla seniorów oraz kursów języka angielskiego zarówno dla seniorów jak i dla dzieci. Dzieci w nauce języka angielskiego wykorzystują platformę „FunEnglish.pl”.

Bibliotekę odwiedzili: weterynarz Emilian Pogorzelak, psycholog Ewa Mąkosa, pisarka Katarzyna Enerlich, poeta Bolesław Grobelny, Zbigniew Kołba, pisarka Małgorzata Żółtaszek, ilustratorka Joanna Zagner-Kołat, biblioterapeutka i logopedka Iwona Podlasińska, pisarka Magdalena Zarębska, leśnik Piotr Gorzelak, pisarka Krystyna Śmigielska,

Głośne czytania: „Rzepka”, „Na zakupach”, „Lokomotywa”, „Alfabet”, „Radzę sobie. W szkole”, „Telefon”, „Kalendarz pełen radości”, „Calineczka”, „Szewczyk Dratewka”, „Snow White”, „W aeroplanie”, „Mądra mysz”, „Dzikie Łabędzie”.

Wystawy: ,,Kalendarz na nowy rok”, „Jak razem bawiliśmy się”, „Marzenia miłosne”, „Dalekie obserwacje”, „Baranek Wielkanocny”, „Dotknij Historii”, „Mieszkańcy Doliny Baryczy w fotografii Wiesława Dzięgielewskiego”, „Powrót do wspomnień” , „Zabytki Włoch”, „Bliscy Pana”, „Przyroda Polska”, „Wieniec Dożynkowy – Święto Plonów”, „Wernisaż wystawy Przybysława Krajewskiego”, „Twardogórzanie w podróży”, „Dolina Baryczy w fotografii Krzysztofa Barszczyka”, „Parowozy w obiektywie Marka Malczyszyna”, „Dolina Baryczy odkryta”, „Chełstowskie klimaty”, „Gwiazda Bożonarodzeniowa”.

W styczniu odbyło się pierwsze spotkanie grupy projektowej „Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej” z animatorem Fundacji Nowe Media Krzysztofem Szwałkiem. Podczas spotkania omawiany był plan działania twardogórskiej grupy i wstępne pomysły na lokalną e-gazetę, która swój pierwszy numer ukazała w kwietniu.

Cykl zajęć bibliotecznych „Stop cyberprzemocy” dla uczniów SP nr 1 w Twardogórze oraz warsztatów „Od amatora do aktora”,

Wizyta w twardogórskiej bibliotece Beaty Jasiak i Blanki Bobryk z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

W lutym przy Bibliotece zawiązał się „Klub Seniora”, który regularnie się spotyka i chętnie bierze czynny udział w imprezach organizowanych przez bibliotekę.

Spotkanie z „Czarną książką kolorów” – spotkanie z psycholog Ewą Mąkasą i jej psem przewodnikiem Kaśką. Spotkanie miało na celu uzmysłowić dzieciom, że niektórym osobom jakiegoś zmysłu brakuje.
Tak jak w przypadku pani Ewy, która nie widzi. Uczestnicy podczas spotkania próbowali się wcielić w sytuację niewidomych.

W bibliotece odbyły się warsztaty bibliograficzne dla maturzystów prowadzone przez jedną z bibliotekarek.

Nagroda dla biblioteki – Biblioteka zdobyła nagrodę EIFL-PLIP w trzecim konkursie w ramach Programu Nowatorskich Rozwiązań dla Bibliotek Publicznych EIFL-PLIP.

Dyrektor Biblioteki – Beata Pięta z wizytą studyjną w Stanach Zjednoczonych.

W kwietniu odbył się XXII Gminny Konkurs Recytatorski dla przedszkolaków oraz uczniów klas I – IV szkół podstawowych oraz w listopadzie dla młodzieży szkolnej.

Dzień Przedsiębiorczości – trzy uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wybrały bibliotekę jako miejsce swojej praktyki w ramach Dnia Przedsiębiorczości.

W bibliotece powstał Dyskusyjny Klub Książki, podczas którego uczestniczki przy kawie omawiają książki oraz ich autorów.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze zdobyła wyróżnienie w konkursie „Ambasadorzy PRB”.

Dwa nowe komputery oraz biurka dla biblioteki w Goszczu.

Biblioteka już po raz drugi laureatem konkursu „Opowiedz…”

Dary dla biblioteki od jednego z czytelników – materiały biurowe oraz zgrzewarka.

W maju w bibliotece odbył się teatrzyk po angielsku „Czerwony Kapturek” przygotowany przez uczniów ze SP w Grabownie Wielkim, a w grudniu przedstawienie „Rzepka” przygotowane przez uczniów SP nr 1 w Twardogórze.

Dzień Europy – „Poznajemy kraje Unii Europejskiej – Włochy”.

W czerwcu odbył się festyn „Młodzież, przyroda, myśliwi” w Sosnówce, podczas którego otwarto wystawę pokonkursową „Przyroda Polska”. Konkurs wraz z komitetem organizacyjnym festynu współorganizowała Biblioteka oraz Klub Seniora działający przy bibliotece.

Festyn Wiedzy Praktycznej w Chełstowie, zorganizowany został przez Bibliotekę przy współpracy z Fundacją Nowe Media.

W lipcu w bibliotece w dziale dla dorosłych była inwentaryzacja zbiorów.

W sierpniu odbyły się Gminno – Powiatowe dożynki w Twardogórze, w których biblioteka także brała udział. Przy bibliotecznym „Punkcie zdrowia” można było kupić zioła jednej z czytelniczek biblioteki, zasięgnąć informacji na temat medycyny naturalnej i ziołolecznictwa oraz wypożyczyć książkę o takiej tematyce ze zbiorów biblioteki.

Narodowe czytanie utworów Aleksandra Fredry w ramach ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

„Odkrywanie Doliny Baryczy przez dużych i małych” – w ramach grantu odbyło się spotkanie z Kazimierą Pruską i pszczelarzem Stanisławem Śmitkowskim, obserwacje ptaków, międzypokoleniowy rajd rowerowy , carving, quiling.

W listopadzie odbył się XXII Gminny Konkurs Poezji Śpiewanej dla młodzieży szkolnej.