postheadericon Lata 1970-1979

1970-1971

Księgozbiór MBP liczył 10.640 woluminów, w tym Dział Młodzieżowy posiadał już  2.723 woluminy. Biblioteka - łącznie z siedmioma punktami - odnotowała 32.290 wypożyczeń, a zarejestrowanych w niej było 1313 czytelników. Był to rok rekordowego zakupu księgozbioru - wydano na ten cel 30.738 zł. Biblioteka kontynuując tradycję spotkań autorskich gościła u siebie na spotkaniach Stanisława Srokowskiego, Edwarda Kurowskiego, Stanisławę Platówną.

1972

Biblioteka otrzymała I nagrodę w Turnieju Młodzieżowym, rozegranym pomiędzy zespołami czytelników z Twardogóry, Sycowa i Międzyborza. Działający od kilku lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej teatrzyk został zdobywcą II nagrody w Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Kukiełkowych w Zawadzie.Tradycją stały się w bibliotece imprezy na wolnym powietrzu, żakinady i konkursy rysunkowe.

1973

W związku ze zmianami administracyjnymi kraju (likwidacja gromadzkich rad narodowych) dwie gromadzkie biblioteki - w Goszczu i Grabownie Wielkim - stały się filiami Miejskiej Biblioteki Publicznej.

1974-1975

1 marca 1974 r. kierownikiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy została Maria Norzyńska. Filią w Grabownie Wielkim kierowała Halina Konarzewska, w Goszczu - Dorota Markowska.

Na mocy Uchwały nr III/12/74 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Twardogórze z dnia 23 maja 1974 r. zatwierdzony został Statut Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze. Oprócz biblioteki macierzystej, oddziału dla dzieci i dwóch filii w strukturze organizacyjnej BPMiG znalazło się 16 punktów bibliotecznych, w tym 7 usytuowanych na wsi.

W 1975 r. księgozbiór liczył ogółem 28.684 woluminy, w tym w filiach - 14.299. We wszystkich placówkach zarejestrowano łącznie 2207 czytelników, w tym 758 na wsiach. W BPMiG zatrudnionych było 5 pracowników służby bibliotecznej, w tej liczbie cztery osoby - w pełnym wymiarze godzin i jedna - w wymiarze 1/2 etatu (2 1/2 etatu w bibliotece miejskiej, dwa - w filiach).

1976-1979

W tym czasie biblioteka zmieniła ponownie lokal i przeniosła się do pomieszczeń po aptece przy Pl. Piastów 19. Oddział dla dzieci zajmował dwa pokoje, wypożyczalnia dla dorosłych - jedno pomieszczenie. Brak było miejsca na czytelnię. W tym okresie zaczęła się powolna likwidacja punktów bibliotecznych i związany z tym systematyczny spadek liczby czytelników.