postheadericon Lata 1950-1967

1950

4 lipca pod numerem pierwszym w księdze inwentarzowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Twardogórze wpisana została książka autorstwa Abrahamsa pt.: "Murzyn z kopalni złota".

Biblioteka współtworzyła sieć bibliotek powiatu sycowskiego. Bezpośrednią opiekę nad nią sprawowało Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Twardogórze. Pierwszym kierownikiem MBP została Helena Szczepaniak. Biblioteka w tym czasie zajmowała niewielkie pomieszczenie o powierzchni ok. 30 m.

1952

MBP liczyła 2.500 woluminów. Zarejestrowanych zostało 460 czytelników. W ciągu roku dokonano 3.180 wypożyczeń.

1957-1961

W 1957 r. nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika - funkcję tę objęła Wanda Napierska (po mężu Misiak) i sprawowała ją do roku 1960. Od 1961 roku kierownictwo nad MBP objęła ponownie Helena Szczepaniak.

1963

Księgozbiór wzrósł do 5.800 woluminów. Liczba czytelników wzrosła do 490. Wypożyczenia księgozbioru wyniosły 12.864.

1965

Biblioteka otrzymała drugi etat. Kierownikiem MBP została Henryka Musielak.

1967

Biblioteka otrzymała nowy, przestronny lokal o powierzchni 62 m , w gmachu ówczesnego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz z Wojewódzkiego Wydziału Kultury wpłynęły dotacje na jego wyposażenie.

Utworzony został Dział Młodzieżowy z własnym pomieszczeniem i godzinami otwarcia nie uzależnionymi od pracy wypożyczalni dla dorosłych. Działem tym kierowała Helena Szczepaniak.

MBP zorganizowała w ciągu kilku lat działalność siedmiu punktów bibliotecznych.