postheadericon Rozpoznawali grzyby

2Tematem przewodnim „Środowych popołudniowych czytanek” 2 października były grzyby. Każdy uczestnik spotkania przyniósł w koszyczku kilka znalezionych grzybów. Rozpoznaliśmy z pomocą „Atlasu grzybów z Doliny Baryczy” Anny Zelenay: borowika szlachetnego, koźlarza babkę, koźlarza czerwonego, maślaka zwyczajnego i podgrzybka brunatnego. Obok grzybów jadalnych w koszykach znalazły się też grzyby trujące. I właśnie one posłużyły nam do rozmów o pomyłkach przy grzybobraniu. Rozmawialiśmy też o zjawisku mikoryzy.
Mimo, że na zajęciach królowały grzyby udało nam się poddać procesowi suszenia liście: klonu zwyczajnego, klonu jawora, jesionu i olszy czarnej oraz rośliny: lepnicę białą, koniczynę łąkową i pokrzywę zwyczajną. Rzadko kto wie, że kiedyś z dojrzałych szyszek olszy czarnej wytwarzano atrament. Na macie „Roślin łąkowych Doliny Baryczy” zobaczyliśmy, które rośliny już zgromadziliśmy, a których jeszcze brakuje nam w zielnikach. Poznaliśmy też „dużego kociaka”, czyli pumę.
Na kolejnych zajęciach zajmiemy się kolejnym kociakiem – lwem.